Skip to Content

Samotský odchov telat (2)

Samotský odchov telat (2)

Od minulého příspěvku nám tele povyrostlo a začíná být důrazné v "osobních soubojích". Telata mají instinktivně ve zvyku drcat hlavou do vemene, aby mléko více teklo, něco jako masáž vemene. Když držím lahev a tele mi ji stále vyráží z ruky, je čas abych tele převedla na pití z kýblu s cucákem. Sice dostává stejné množství mléka (3l na krmení), ale už pije bez asistence a do kýblu si může drcat, jak chce. Neřídí se to věkem telete, ale tím kdy začne být otravné. S touto jalovičkou k tomu došlo po 30.dni stáří, s loňským býčkem to bylo cca po 14.dni, býci jsou na začátku často tvrdohlaví (takoví pitomí, co si budeme) a musí se k pití hodně nutit, ale pak jsou velmi žraví.

Standardně se na kýbl učí/ učilo po skončení mlezivového krmení, to je po 6.dojení jejich matky, kdy už netvoří mlezivo (=první mléko pro tele), a telata dostávají buď směsné mléko od všech krav nebo sušené mléko smíchané s vodou. Někde se rovnou učí pít z hladiny kýble. Současné trendy doporučují krmit dudlíkem co nejdéle, protože je to přirozený způsob příjmu mléka a podporuje zdraví telat. Při pití dudlíkem teče mléko rovnou do žaludku (slezu), kde se může účinně trávit. Při pití z hladiny teče tekutina do předžaludku (bachoru), u vody je to žádoucí, ale mléko do bachoru nepatří, protože tam nejsou enzymy, které by trávily bílkoviny z mléka. 

Jak tele pozná, kam má polknout mléko a kam vodu? To je zajímavá věc, kterou neřídí samo tele, ale je to řízeno právě postojem při pití. Když stojí s hlavou a krkem nataženým dole a snaží se cucat a sát dudlík/struk, teče tekutina do slezu, když stojí s krkem a hlavou tak zhruba vodorovně, jen mírně skloněné nad hladinu a saje tekutinu z hladiny, teče do bachoru. Je to prostě nervosvalový reflex. Proto je důležité, držet lahev s dudlíkem dolu, aby si tele stouplo do přirozeného postoje a mléko teklo správným směrem. 

Proces sání z dudlíku, nebo ze struku, působí pozitivně na psychiku i zdraví, telata jsou prostě ucucaná a spokojená. Přes dudlík to teče pomalu a telata mohou naplnit svou potřebu cucat, kdežto z hladiny vypijí 3 l na 5 loků a potřeba sát není uspokojena a pak ocucávají další telata nebo zdi a podobně.

Na základě těchto poznatků vůbec neučíme telata pít mléko z hladiny, pijí pouze přes dudlík. Pít vodu se naučí sami okoukáním od matky. Stejně tak okoukají a zkoušejí okusovat seno a slámu.

Zhruba od 25. dne dostávají mléko pouze 2x denně a začínám nabízet mačkané obilí, které jim chutná a do pár dní ho žerou s chutí. Od 60. dne je připravuji na odstav a dostávají mléko pouze 1x denně a k tomu samozřejmě mačkané obilí. Úplný odstav udělám až 90.den a nedostávají už vůbec žádné mléko, jen 2x denně mačkané obilí, s kterým nakonec také přestanu.

Nemám žádný pevně daný řád, kdy přesně musím ubrat a kdy přidat. Dělám to spíše dle citu, podle toho, jak se tele chová a taky podle ročního období.Kdyby byla narostlá tráva, skončím s mlékem i obilím dříve, protože se tele napase a není zase nutné ho překrmovat. Zvláště u jalovice je třeba udržovat zdravou linii, přetloustlé jalovice a krávy mají problémy se zabřeznutím a v poporodním období.

Pokračování najdete zde: https://nasamotach.cz/blog/zivot-na-samotach-1/samotsky-odchov-telat-3-5

Samotský odchov telat (2)
Anežka Čmelíková 17. ledna 2025
Sdílet tento příspěvek
Neobyčejný den krávy v kravíně